poniedziałek, 23 listopada 2015

JEST ROBÓTKA

sercowa i wyjątkowo chałwowa !!!
Klnę się, jakom chałwianka, że od tej robótki nikomu nie ubędzie,
za to przybyć radości może, całe morze ! Co daj Boże !

Dom to najcudowniejsze miejsce na świecie, ciągniemy do niego jak do miodu.  Bo ktoś na nas czeka, bo komuś na nas zależy. Nie do ścian czy mebli ciągnieny, ale do tych, którzy nas kochają. Nie wszyscy mają własny Dom. To właśnie dla tych, którzy go nie mają, jest nasza Robótka.


JEST TAKIE SZCZEGÓLNE MIEJSCE
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie

Oto, co piszą o Domu i jego Mieszkańcach tamtejsi Opiekunowie:
"W Domu tym mieszka bardzo charakterna gromadka niepełnosprawnych intelektualnie (czasem też fizycznie) dziewczyn i chłopaków. Przekrój wiekowy tej wesołej kompanii jest bardzo duży, od Maleńtasów przez Starszaków do Emerytów. Wielu z tych mieszkańców nigdy nie miało prawdziwej rodziny, niektórzy swoje rodziny już stracili.

Dom w Niegowie jest ich przystanią. Tam, za ogrodzeniem, przy szosie na Ostrołękę, spędzą całe swoje życie. Ten niegowski dom to wyjątkowe, dobre i piękne miejsce z Opiekunami, którzy próbują ściągać gwiazdki z nieba i tego nieba przychylać. Jednak, choćby nie wiadomo jak się starali, sami nie zaspokoją rozpaczliwej tęsknoty Dzieciaków-Starszaków za byciem zauważonym, docenionym, wyłuskanym z tłumu, zaakceptowanym przez nas mieszkających po "drugiej stronie ogrodzenia".

Ta tęsknota doskwiera najbardziej
w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Nosy przylepione do szyby, nerwowe dreptanie po korytarzach, kto dostanie list, do kogo zadzwonią, czy ktoś pojedzie na święta do domu? Oczekiwanie wisi w powietrzu tak gęste, że można je kroić nożem w grube pajdy i jeszcze grubiej smarować rozczarowaniem.
Dlatego Robótka. Na przekór rozczarowaniom, smutkom, odtrąceniu, nieakceptowaniu. Po to, by każdy z Niegowiaków poczuł, że komuś na nim zależy". Dodam wyjaśnienie: Niegowiakowie to Damy i Kawalerowie.

*

Akcją * Robótka * zaraziła mnie nasza blogowa Koleżanka, zresztą też chałwianka, alElla zwana czasem Grycelką. AlElla świetnie napisała to, co ja chciałabym napisać - "Zajrzyjcie do opisów Dam (TU) i Kawalerów (TU) Wyłuskajcie sobie konkretnego Ulubieńca. Pomyślcie o nim ciepło. Wyobraźcie sobie, że to dla niego stawiacie ten dodatkowy talerz na wigilijnym stole. A potem chwyćcie za kartkę i długopis i napiszcie Ulubieńcowi coś od serca. Otulcie go dobrym słowem, jak najcieplejszym, wełnianym szalikiem. Niech się roztopią sople rozgoryczenia i smutku. Niech choć przez moment Wasz Ulubieniec poczuje się najważniejszy na świecie, jedyny, wybrany i dowartościowany. Można oczywiście wysyłać prezenty, ale najważniejsze jest przytulenie dobrym słowem. To ono jest sednem i sensem Robótki". Podaję dres Domu:

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie
ulica WIERZBOWA 4
07-230 ZABRODZIE
z dopiskiem dla kogo


KIM JEST ULA
z Domu w Niegowie

Poczytajmy o Uli: "Urszula (48 lat), nie widzi, nie chodzi, ale od lat świat poznaje rękami. Jej odpoczynkiem są pocztówki i „święte obrazki”. Ula trzyma swoje skarby w kosmetyczkach, tak żeby były zawsze pod ręką, i nieustannie do nich wraca, otwiera, segreguje, zamyka, znów otwiera... kosmetyczek i pocztówek nigdy nie za wiele! Ula, jeśli ktoś jej opowie, zapamiętuje, co jest na pocztówkach, czy obrazkach i łatwo można się nabrać, gdy ze szczegółami, jak każda widząca osoba opisuje to, co ma przed sobą! Doskonałą pamięć Ula wykorzystuje ucząc się na pamięć wierszy! Uwielbia wiersze. Jest żywą antologią poezji dziecięcej i religijnej. Kto lubi wyzwania niech do Uli napisze wierszem. Będzie pisk uciechy i oficjalna wieczorna modlitwa w intencji autora. Imion i nazwisk Ula nie zapomina nigdy! Bije w tym na głowę Urząd Podatkowy! Ulę uraduje na pewno tomik wierszy, książka do słuchania, uszyta przez kogoś poduszka, ale również pudełko klocków do składania".

Wybrałam oczywiście wyzwanie, czyli  urszulkowe wierszowanie. Wierszyk to jest to ! prezent szczególny, bo szczególnie sercowy.


NIEBIESKI WIERSZYK
* DLA ULI *

                        Dlaczego niebieski ? Bo Ula
                        Świat kocha i Niebo do serca przytula.
                        Wszystkich ogarnia modlitwą niebieską,
                        obdarza uśmiechem i porusza łezką.

                        Jak pachnie niebieskie imię Urszula?
                        Jak łąka na wiosnę, gdy mgła ją otula,
                        albo jak bławatki, co latem dla Uli,
                        na łące motyl skrzydełkiem przytuli.

                        Jak ten dmuchawiec, co frunie do nieba,
                        jak kłos złoty, albo, jak okruszek chleba,
                        jak kropla wody, na płatku kwiatuszka,
                        jak rajskie jabłuszko i soczysta gruszka.

                        Jak zimą choinka, co skrzy się gwiazdami.
                        Jak słodkie pierniki i śnieg pod stopami.
                        Jak Mikołaj, co sanie pogubił gdzieś w lesie.
                        Jak Anioł, co prezent dla Urszulki niesie...

                        Jaka jest Ula, co imię to nosi ?
                        Pogodna i skromna, o zbytki nie prosi.
                        Modlitwą, jak szalem, przyjaciół otula.
                        No, wiadomo jaka – KOCHANA jest Ula ! 


                         Napisała dla Uli
                         Hania - Malina

Wierszyk ozdobiłam świątecznie. Gwiazda Betlejemska, aniołek, gwiazdki, dzwonki i śnieżynki - jednym słowem niebieska * Urszulkowa Choinka *.
I tu następuje moja ogromna prośba do WAS : napiszcie dla Uli wierszyki. Zróbmy Uli sercowo - chałwowy prezent świąteczny !!! No zróbmy !!!
U alElli też piszemy wierszyki. Powstanie tam nasza wspólna Antologia od Przyjaciół (TUTAJ można zobaczyć). Piszmy wierszyki. Wiem, to nie jest łatwe, gdy nie zna się osoby, ale z opisu można co nieco wywnioskować. Piszmy więc wiersze, wierszyki, składanki, rymowanki, co kto potrafi, a jeśli nigdy nie próbował, niech spróbuje. Jeśli nie potrafi, to ... też niech coś napisze, jak potrafi, serce od rymu ważniejsze ! To przecież tak niewiele kosztuje. Właściwie źle powiedziałam, to kosztuje bardzo wiele, bo serce i czas. A serce i czas, to najwięcej, co można komuś ofiarować.
Czy nam się zechce otworzyć serce dla Uli ? kto to wie ? zobaczymy ...


 
QŃ jaki jest, każdy widzi, a my ???

Jesteśmy zabiegani, codzienność nas przydeptuje, jak ranne pantofle. Ciągle zapracowani, ciągle zmęczeni, ciągle coś ważnego, a tu Święta idą, pora odśnieżyć serducha, pora odczytać listy do Świętego Mikołaja. Może odfrunąć na Mleczną Drogę, z reniferem, może zobaczyć wesołą gwiazdę, może zrobić coś innego, niż zwykle. A może właśnie napisać wierszyk dla Uli z Domu Dziecka w Niegowie. Ja napisałam. Jak umiałam.
Poetka ze mnie taka, że ten QŃ się uśmiał !

A niech się, ze śmiechu, gadzina wije, co mi tam ! Nie o popis oratorski tu chodzi, a o sprawienie radości Komuś, kto na tę radość czeka. Może nawet czeka bardziej niż kto inny. Pomyślmy, proszę ...

Każdy Wasz wierszyk ozdobię świątecznie. Tak, jak ozdobiłam swój.
Na pamiątkę umieszczę w tej notce, alElla zamieści wierszyk w Antologii (TUTAJ można zobaczyć). Wydrukowaną książeczkę dostanie Ula w prezencie od Przyjaciół. To pomysł alElli. A jeśli ktoś woli sam napisać kartkę do Uli, to adres podałam wyżej. Zaznaczcie tylko w komentarzu, czy wysyłacie sami, czy do Antologii, no i oczywiście podpiszcie wierszyk takim nickiem, jakim chcecie, żeby był podpisany przy drukowaniu.
Hej - Bratki - REAKTYWACJA !!! W końcu jest z nas Bractwo Życzliwego Bratka, czy nie ?! Nosimy bratkowy Order, a to przecież zobowiązuje !


PROSZĘ !
NAPISZCIE ULI OD SERCA
*

                     z nadzieją polecam uwadze  Malina M *                         

strona liiil  

95 komentarzy:

 1. Klik dobry:)

  Po takiej zachęcie, nawet głazy miękną, lodowce topnieją a "niepoeci" stają się POETAMI.

  Pozdrowienia dla Maliny i wszystkich Życzliwych Bratków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj - ZOBACZYMY JAK Z TYMI LODOWCAMI BĘDZIE ... mam nadzieję, że zobaczę tu wierszyki ... mam ogromną nadzieję ...

   Usuń
 2. Utrata Rodzinnego Domu.
  Cierpienie nad cierpieniami.

  RODZINNY DOM.

  Rodzinny dom
  Osierocony.
  Przytul
  Dom do serca.
  Pogłaskaj
  Bezdomnego psa.
  Daj mu
  Kawałek chleba.
  Liżnie w rękę.
  Rodzinny dom,
  Taki głodny.

  A. T

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się do Was przyłączam sercem i duszą ale, że talentu poetyckiego zabrakło to "robótkuję" w inny sposób :))
  Wasza akcja poetycka jest jedyna w świecie obawiam się tylko czy Ula nie pęknie z radości i wzruszenia:))) Bo jest z czego. Sama mam łzy w oczach gdy to widzę i czytam.
  Brawo Dziewczyny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jak czytałam u Grycelki też miałam łzy w oczach a oczy to ja raczej mam w suchym miejscu ... przeczytałam i od razu wiedziałam, że muszę się zaangażować ... i już :-)

   Usuń
 4. Haniu
  bardzo dziękuję. Nie miałam pojęcia o tej wspaniałej akcji. Cieszę się, że poświęciłaś jej post.
  Jesteśmy mocno wzruszeni i całym sercem przyłączamy się do akcji.
  Haniu, jak wiesz nie mam talentu literackiego. Bardzo żałuję że nie napiszę żadnego wiesza.
  Mamy kilku ulubieńców, którym pragniemy zrobić przyjemność. Ja mam oczywiście Damy a Eryk Kawalerów. Jutro wybieramy się na zakupy. Mamy zrobioną już listę.
  Haniu, mam pytania. Czy przesyłać prezenty osobno na każdą Damę, Kawalera? A może każdy kartonik ładnie zapakowany opisany danym imieniem, włożyć do zbiorczego kartonu, dwu i wysłać do Domu w Niegowie?
  W moim kościele też jest akcja "Paczka dla biednych dzieci". Mamy dziewczynkę 9 - letnią. Paczkę mamy zostawić w zakrystii 13 grudnia.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ech - myślę, że dla dzieci (małych i dużych) to będzie większa frajda jak nadejdą osobne paczki, osobno zapakowane, z prawdziwym stemplem pocztowym ... Dla każdego indywidualnie jego WŁASNA , listonosz przyniesie a nie tylko Pani wręczy ...Tak myślę ...
   LUSIU - JESTEŚCIE Z ERYKIEM WSPANIAŁYMI LUDŹMI ...

   Usuń
  2. Haniu,
   mamy podobne zdanie dot. pakowania prezentów.
   Zakupy zrobione. Myślę, że dokupimy jeszcze upominków aby w paczkach nie było luzu. Kupiłam karty świąteczne. Podsunęłaś pomysł (Grażynce) Gidze ale przecież i ja mogę jeszcze wydrukować zdjęcia z kwiatami ?
   Haniu, umieściłam banerek. Pod postem też jest krótka informacja. Ściągnięta od Ciebie.
   Całuję i pozdrawiam:)*

   Usuń
  3. Lusiu - pokazałaś, że jesteś prawdziwą Damą Orderu Życzliwego Bratka !

   Usuń
 5. Przykro mi, ale takiej "robótki" nie wykonam , bo nie nadaję się do tego :((((. Postaram się coś innego wymyślić, może jakieś drobne prezenciki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gigo :-) myślę, że gdybyś wysłała jedno ze swoich przepięknych, kwiatowych zdjęć z osobistą dedykacją to by było super :-)

   Usuń
  2. To jest świetny pomysł, dziękuję :)))))))))))))

   Usuń
 6. Aniu jestem ostatnio zabiegana bardzo ,troszkę obolała ,muszę chyba odpocząć .Sumienie grozi palcem ,mam zwolnić, bo odzywa się ból..a za trzy dni mam imprezkę i muszę sprostać...Aniu jak tylko będę miała wolna chwilkę i uda mi się coś zrobić to oczywiście zrobię u siebie na blogu ..zobaczysz czy dobrze ..bo ja w tym wszystkim kumata jestem::))Uciekam spać Dobranoc ♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć!
  Nic z tego. Znaczy nic z umieszczenia na marginesie bloga Twojego zdjęcia z "Robótką". Nie chce przyjąć ten blogger, czy co tam. Ale reszta jest do załatwienia. Postaram się jak najlepiej umiem :)))
  Pa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewcia, czekam na wierszyk , tak świetnie piszesz :-)....
   a z banerkiem to tak
   - układ
   - dodaj gadżet
   - obraz
   - podajesz link jaki chcesz
   - wybierasz banerek (tylko pamiętaj zaznaczyć dopasuj wielkość
   - zapisz
   KONIEC - powinno działać

   Usuń
  2. U mnie nie chce działać. Mam stary szablon i zbyt wiele już umieszczonych różności.
   Trudno.
   Pa:)

   Usuń
 8. Witaj Haniu.
  Będę kombinował, może się uda.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj Michałku, kolego po fachu, jak Ty się weźmiesz do kombinowania to wyjdzie super wierszyk :-)
   a swoją drogą TRZYMAM ZA SŁOWO,
   a gdybyś tak zapomniał to będę straszyła po nocach !!!

   Usuń
 9. Ula peknie z radosci! Wiersz jak najcieplejsza pierzyna na Uli serce!
  Komitet DezOrg udaje, ze mu cos wpadlo do oka i jakos tak szybko mruga!

  Kochani, Robotka to pelna spontanicznosc! Jeden zrymuje, drugi namaluje, trzeci kupi kartke i napisze kilka slow spod serca! Wszystko w Robotce sie pomiesci :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WITAM Komitet DezOrg !!!
   na powitanie trzykrotne hip, hip, hurrrrra
   oraz salwa uśmiechów :-)))))

   CUDNA TA ROBÓTKA
   PODZIWIAM, ŻE JUŻ 6 ROK Z RZĘDU
   jak widać to zaraźliwa robota
   udziela się czytającym
   :-)))))

   Usuń
 10. Aniu napisałam ale dalej nie wiem co i jak .Moja znawczyni szanowna Pani Architekt ratuj że mnie ♥♥ bierz sprawy w swoje ręce♥♥ pomóż beznadziei czyli mnie ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DANUŚKA - kurcgalopkiem pognałam ,
   TO CO ZOBACZYŁAM, to jest piękne, to jest wzruszające ...
   Dziękuję za wqiersz - wędruje do naszej antologii, Ula się ucieszy :-)))
   *
   SPACER Z ULĄ
   Zabrałam Ciebie w nocy
   Do różanego ogrodu
   Chcę Ci dać w dłonie
   Białą różę zroszoną
   Czujesz ją gdy dotykasz
   Jest taka chłodna i dzika
   Płatki jak aksamit
   Dotykaj....
   dalej na Twoim blogu, zapraszam czytelników :
   (tu jest cały SPACER Z ULĄ)
   *

   Usuń
  2. Jestem Ci Aniu Bardzo wdzięczna za pomoc w dalszej akcji"Ula"Nie we wszystkim sie odnajduję.:) Ale jestem spokojna , bo masz mnie pod swoimi skrzydłami...Ty mój Aniołku <3

   Usuń
  3. OJ DANUŚKA :-))))
   a DZISIAJ NAJLEPSZE ŻYCZENIA
   DLA TWOJEGO PANA MĘŻA :-)
   świętujcie radośnie ....

   Usuń
 11. Dziękuję Ci Malino za informację o akcji, przyłączamy się do niej rodzinnie. W ten weekend robimy kartki, już wygrzebałam piękne papiery i brokaty. Brokat dziewczynom spodoba się bez dwóch zdań.
  Wiersze fantastyczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz - rzadko się zdarza, że tak młoda osoba jak Ty jest tak dojrzała i ma takie podejście do życia i ludzi ...

   Usuń
 12. UWAGA! UWAGA! Za darmo sprzedaję pomysł dla plastyko-grafika. Kartka w kształcie choinki /tak, żeby w dłoniach poczuć choinkę/ ozdobiona i opisana następująco:
  Tu gwiazda,
  Tutaj Anioły,
  Tu księżyc,
  Tu ptak wesoły,
  Tu bombka,
  Tu śniegowe kulki,
  Dla kogo?
  Dla Urszulki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. melduję posłusznie Grycelko, że oddałam projekt i wróciłam do świata blogowo-internetowego ... jeszcze tylko dzisiaj odeśpię a jutro DO ROBOTY :-)))) kradnę pomysł ale czy mi wyjdzie ?????

   Usuń
  2. Do roboty! Żadnego spania, o! Bo nie zdążę udekorować wierszy "na wypukło". To misterna i pracochłonna robótka.

   Usuń
 13. Świetny pomysł z tą robótką.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam Podróżniczko ... cieszę się, że trafiłam do serca ....

   Usuń
 14. "Jak dobrze mieć dom".

  Jak dobrze mieć dom, nawet mały.
  Choć mały, to jest on wspaniały.
  Bo w myślach on rośnie i rośnie,
  A nam się tu żyje radośnie.

  Nie trzeba nam wiele luksusu,
  stołówka, sypialnia, ogródek.
  Mieszkamy w nim bez przymusu,
  dobrany z nas tutaj jest ludek.

  A ja tak zawierszowałam:)
  :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EWCIA !!!!!
   tak bardzo Twój wierszyk chciałam
   i w końcu się doczekałam !!!
   -----------------------------
   masz u mnie plus jak stąd na biegun
   :-)
   WIERSZYK ZABIERAMY DO DRUKU
   :-)

   Usuń
  2. OK! Bardzo się cieszę:)))
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. PRAWDA !!!!
   co tu wchodzę to oczy mi się śmieją

   Usuń
 16. Pomagać można na różne sposoby, ale ten jest szczególny.Popieram wezmę udział i rozpropaguję, bo DOBRO trzeba siać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SIEJMY TOMCIU, SIEJMY Z CAŁEJ SIŁY ...
   i cieszmy się, że komuś coś dobrego z tego wyrośnie ....

   Usuń
 17. Aniu mam kilka fajnych kart świątecznych.Napiszę życzenia na ręce Dyrekcji dla wszystkich zamieszkalych tam osób.Myslę że się ucieszą.Aniu zrobiłam błąd w swoim wierszu.."szczmiel " napisałam ...a powinno być TRZMIEL ....Tyle razy czytalam i nic nie zauwazylam ,aż kolezanka blogowa mi cichytko powiedziala ze Trzmiel ..hihihi...Jutro w Lill klikne bo pisze z telefonu a tu nie mam hasla do Liil..w komputerze mam na stałe .Tu nie pamietam..Jestem umeczona caly dzien w garach ...jutro cd..ciasta..ufff..buziaki.Dziękuję Twoim koleżankom że u mnie zawitały..Bardzi sie ucieszyłam..Dziekuje.Uciekam spać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danko, a nie lepiej do wybranych ulubieńców?
   W Domu Pomocy Społecznej w Niegowie jest rodzinkowy systemem wychowania. Według tego systemu jest tam podział na rodzinki i w rodzince podopieczni śpią, spożywają posiłki, bawią się, pracują oraz przeżywają różne uroczystości. Każda rodzinka ma swoje wydzielone mieszkanie. Wszystkie osoby mają swoje własne rzeczy, jak ulubione książki, filmy, zabawki, ubrania. Jak w rodzinie - istnieje własność osobista.
   Akcja polega na tym, żeby przytulić do serca konkretną osobę. Dlatego prezent czy kartkę wysyłamy dla konkretnego ulubieńca w konkretnej rodzince. Tak, jak nie wysyłamy życzeń dla cioci na ręce zarządu spółdzielni mieszkaniowej kierując je do wszystkich zamieszkałych na danym osiedlu.

   PS. Twój wiersz jest już „obrobiony techniczno – graficznie” i dołączony do antologii. O błędy literkowe nie martw się. Moje czujne korektorskie oko wyłapie wszystkie.

   Usuń
  2. Elu masz racje ,tak zrobię::)) Dziękuję serdecznie za przytulenie mnie do waszego grona..Teraz zauważyłam ,że powinnam napisać w pierwszej zwrotce powinno być "daję Ci w dłonie"a napisałam "chcę Ci dać w dłonie"Nie wiem czy to zauważyłaś ,może jest i tak dobrze::))Ale bawimy się słowem .Poeta nie pozwoliłby na taki błąd ,ja mogę::)))))))Pozdrawiam cieplutko::)))

   Usuń
  3. Poprawione, tak, jak sobie życzysz, Danka. Pewnie, że lepiej jest dać, a nie tylko chcieć dać, hi, hi...
   Często w telewizji mówią: chciałbym was przywitać. Ja wtedy odpowiadam do telewizora: no to witaj. Co nie witasz? :)))

   Usuń
  4. O to...to...albo tez śmieszą mnie takie powiedzonka"Jak strasznie się cieszę"hihihihihi No to faktycznie co to za radość jak jest"strasznie" a może to dobre powiedzonko ,tylko ja nie załapuję::))))

   Usuń
  5. Też nie znoszę tego "strasznie". Nadużywją w telewizji bardzo. W ańcach z gwiazdami prowadząca w każdym zdaniu używa słowa "strasznie". "Strasznie pięknie tańczyli", "państrwo strasznie dużo SMS wysyłają", "strasznie wysokie oceny macie","strasznie gorąco was witam"...

   Usuń
 18. Haniu - piękna robótka, postaram się i ja pomyśleć , choć akuratnie chory i łepetynka niedomaga... jak coś napiszę to podeśle... ( choć nie wiem czy rymowane bedzie:)
  A Wszystkie zamieszczone wiersze sa piękne , przede wszystkim dlatego ze sa zrodzone z serca.,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poeto Damianie, wiedziałam, że na Ciebie mogę liczyć :-)
   MA BYĆ SERCOWE, RYMOWANE NBIE MUSI !!!
   ------------------------------
   a na chorobę syrop z czarnego bzu,
   miód od tomkowych kochaneczek
   i oczywiście nalewka malinowa ...
   -)

   Usuń
  2. Jestem Haniu i już tu u ciebie wiersz zostawiam:

   Da Urszuli pisze ten wierszyk mały
   Który Świętami zapachnie cały
   bo włożę do niego czar choinki zielonej
   pachnącej lasem i bańkami rozwieszonej

   Rozsypię tu sporo płatków śniegu
   dla mikołajowych reniferów na wybiegu
   Na polanie postawie bałwana
   co radość dzieciom przyniesie z rana

   Na stole postawie pachnące potrawy
   barszcz, rybkę, pierożki i babkę do kawy
   słodyczy też będzie sporo w koszyku...
   Oj czy nie przypala się coś w piekarniku?

   Jeszcze kolędy niech będzie śpiewanie
   o Dzieciątku co leży na sianie
   o gwieździe betlejemskiej co jasno świeci
   Niech się radują dorośli i dzieci

   Zatem Urszulko droga
   niech cię przypadkiem nie boli noga
   Podskocz teraz uśmiechnięta
   i zawołaj razem ze mną niech żyją Święta...

   Damian z Krakowa

   Ps jest tam jeszcze drugi:)

   Usuń
  3. drugi jest u mnie na blogu znaczy się

   Usuń
  4. oooooch !!! cudnie Damianie, tak radośnbie i optymistycznie :-)
   ZABIERAMY DO ANTOLOGII !!!
   ale będę wredna i utnę ostatnią zwrotkę bo ... Ula nie tylko nie widzi, również nie chodzi ....
   ----------------------
   a teraz kurcgalopkiem gnam na Twój blog po drugi wiersz

   Usuń
  5. SKOPIOWAŁAM :

   Patrzysz dotykiem dłoni
   na cuda tego świata
   na rysy dobroci
   wypisane na twarzy człowieka

   Oddychasz powietrzem
   które pachnie wolnością
   śpiewem ptaków
   i biciem zwyczajnych serc

   Umiesz dostrzec ciepło i zimno
   prawdę i fałsz wypowiadanych słów
   Poznajesz kroki
   które niosą dobrą nowinę...

   A teraz przenieś mnie w swój świat
   i naucz dostrzegać
   pokaż jak mimo nocy
   można zobaczyć dzień...

   Damian z Krakowa

   Usuń
  6. No tak plamę dałem a to przez gorączkę, więc można zmienić tę ostatnią zwrotkę:

   Zatem Urszulko miła
   Chcę by ta magia cie otuliła
   A teraz ze mną zawołaj uśmiechnięta
   Niech nam żyją Święta

   ( u siebie już poprawiłem)

   Usuń
  7. Zdrowia życzę i poproszę o tytuły wierszy. :)
   Jutro - 1 grudnia - antologia idzie do druku.

   Usuń
 19. Your post is very touching, Hania. OI love this poem!

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękna akcja, same dobre serca....:-))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Jolu ... życie jest piękne wśród pięknych ludzi

   Usuń
 21. Dla Uli z Niegowa

  Dom to nie tylko z chłodnych cegieł ściany,
  umyte okna, dach, co nie przecieka -
  aby budynek za dom był uznany
  trzeba człowieka.

  Życzliwość bliskich, co razem dom tworzą
  nawet gdy przyjdą szturchańce od losu
  i gdy się smutki w głębi duszy srożą
  jest na to sposób!

  Dawajmy sobie znaki życzliwości,
  myślmy o sobie z uwagą i czule -
  gest drobny, dużo wzajemnej radości:
  przytulić Ulę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tetryku - a to mi niespodziankę sprawiłeś i wielką przyjemność.
   Wiersz jest bardzo piękny, głęboki i wzruszający ... oczy wilgotnieją ..
   Warto pisać na blogu jeśli są tacy przyjaciele ...
   Na świecie polityczna zawierucha a tu ciepło serdeczne i życzliwość i serce ... cxo może być większego.

   Usuń
  2. OCZYWIŚCIE WIERSZ POWĘDROWAŁ DO ANTOLOGII
   aLElla pięknie go ilustruje a ja ilustruję kartę na blog, żeby nam w pamięci został

   Usuń
 22. Haniu"Malino" pamiętam jak przed laty twój Wujek często modlił się "naucz nas dzielić się chlebem i dobrocią z tymi, którzy tego nie mają" Widzę tu u ciebie cały zastęp ludzi, którzy dzielą się dobrocią serca. Wszystkim komentującym przesyłam uśmiechnięte Szczęść Boże. Wiersza nie napiszę, bo jak rozdawali umiejętności wierszowania to ja stałem w kolejce pod tytułem "kazania" Adres Domu skopiowałem. Wyślę Urszuli na podany adres obrazki, bo te oczywiście mam i wyślę jeszcze coś, co będzie mogła palcami odczytać. Nie wiem jeszcze co, ale zaraz zabiorę się do szukania ewentualnie wymyślania gdzie to kupić.

  I jeszcze coś. Ktoś tu napisał bardzo piękne słowa” Wyłuskajcie sobie konkretnego Ulubieńca. Pomyślcie o nim ciepło. Wyobraźcie sobie, że to dla niego stawiacie ten dodatkowy talerz na wigilijnym stole.”
  Wyślę Urszuli OPŁATKI. To będą świąteczne obrazki, które sama palcami zobaczy. Dzieciątko, Matkę, Józefa, Gwiazdę, anioły a nawet osiołka. Wyślę, żeby w Wigilijny Wieczór znalazły się na talerzu Uli i żeby Ula z nami tu wszystkimi podzieliła się Odrobiną Białego Chleba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech - wspaniały pomysł z tymi Opłatkami !!!.
   Fajnie by było gdyby życzenia DO OPŁATKÓW (a pewnie takie będą) podpisać i naszymi nickami, oczywiście tych Osób które zechcą dołączyć ....

   ja chcę ! - pięknie proszę mnie wpisać jako : Hania-Malina

   ? .....

   Usuń
  2. I ja chcę ! Jeżeli można. Bardzo proszę wpisać jako: Łucja i Eryk
   Dziękuję:)*

   Usuń
  3. I ja nie od macochy, też poproszę o wpisanie :)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Mnie to raczej jako Ewa;)))

   Usuń
  5. pozwoliłam sobie na małą przeróbkę tekstu i
   mamy "księdzowy" wierszyk :
   -------------------

   Świąteczne obrazki,
   które sama zobaczysz.
   Dzieciątko, Bożą Matkę,
   Józefa, Gwiazdę, Anioły
   a nawet wesołego osiołka.

   Podziel się z nami Urszulko
   Odrobiną Białego Chleba.

   .

   Usuń
  6. A ja pozwoliłam sobie poprawić wers: "które sama zobaczysz" na: "które dłońmi rozpoznasz".
   Przepraszam za ingerencję w autorskie słowa, ale nie było czasu na przedyskutowywanie...

   Usuń
 23. Nierówno, nieskładnie aczkolwiek szczerze :

  Z mroków ciemności wyjdź - proszę
  Nie oczyma a sercem patrz - wnoszę
  Bo patrzeć a widzieć toż to różnica
  Czego oczy nie widzą, serce zachwyca

  Sercem widzisz to piękno, co nas otacza
  Serce bijąc - kocha, współczuje, wybacza
  Serce malutkie pełne uśmiechu oraz radości
  Serce niech Twe nie zazna smutku ni złości

  Serce otwarte na świat, wszelakich burz się nie boi
  Serce niczym dom pełne drzwi, wspomnień pokoi
  Pisząc sercem, po bezkresie morza dobroci dryfuję
  A tę niesforną rymowankę, nie wiersz Ulu - Ci dedykuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiersz "księguję" w antologii. Czy Anonimowy to Kawaler czy Dama Klubu Życzliwego Bratka? Bo nie wiem, jak podpisać wiersz w antologii.

   Czy "pokoje wspomnień" można zmienić na np. "ciepłe pokoje"? Nie wiemy, jakie Ula ma wspomnienia, więc może lepiej - na wszelki wypadek gdyby były traumatyczne - nie przwywoływać wspomnień?

   Usuń
  2. A ja znowu mam łzy w oczach,
   znowu ktoś się sercem podzielił, nie okruchem ale wielkim kęsem
   KTO ????????????????????
   pięknie proszę o podpis, nick albo choćby jedną literkę ...
   Ula zapamięta ten wiersz i połączy go z Osobą Autora ..
   CZEKAMY NA PODPIS :-)

   Usuń
  3. Wprowadźmy więc małą modyfikację do tego wersu, niech brzmi on :

   Serce niczym dom, pełne drzwi i ciepła pokoi

   A podpisem niech będzie : Daniel K.

   Usuń
  4. DZIĘKUJĘ :-)
   DANIELU - WITAM SERDECZNIE NA BLOGU
   :-)

   Usuń
  5. Witam równie serdecznie :)

   A dziękować, nie ma za cóż, za serce ? Nie wypada :)

   Zainspirowany słowy Mistrza Tetryka postanowiłem i ja kilka wersów skreślić.
   Na szybko i na kolanie ale nie o arcydzieło tu szło a o wkład emocjonalny.
   Niechaj naszej Urszuli (że tak sobie pozwolę) się pięknie darzy :)

   Z pozdrowieniami

   Daniel K vel Wyimaginowany

   Usuń
 24. Malinko, a dlaczego Ty płaczesz? To jakiś wyciskacz łez, ta antologia wierszy, ha? Toż to ma być ku radości Uli. RADOŚNIE więc Bratki! RADOŚNIE! o! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. toż to łzy radości Koleżanko Chałwanko - że tyle życzliwych Bratków na malinowej rabatce zakwitło ... no wiosna panie sierżancie ! WIOSNA !

   Usuń
  2. Zamiast ronić łzy, pohopsasaj... :)))

   Trala lulki dla Urszulki.

   Doczekaliśmy się czasu
   Kiedy wiele jest hałasu
   Trala lili
   Trala la
   Mamy święta
   Hop!
   Sa! Sa!

   I Urszulka nasza miła
   Święta będzie obchodziła
   Trala lili
   Trala la
   Hej Urszulko
   Hop!
   Sa! Sa!

   Kocham, jak Maryja Ciebie
   I Aniołek, co jest w niebie
   Trala lili
   Trala la
   Śpiewam Tobie
   Hop!
   Sa! Sa!

   Usuń
 25. Przepraszam, chwilowo jestem niedysponowana dlatego nic sensownego nie wymyślę;
  może i byłby ze mnie poeta, gdyby głowa była nie ta;
  póki co to głowa mi pęka;
  kaszel i katar mnie nęka;
  panie sierżancie proszę
  podeślij do mnie tą wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Haneczko kochana, wybiore dzisiaj najpiekniejsza karteczke swiateczna, jaka znajde na rynku. To przesliczna akcja, masz przeogromne, niezwykle czule serduszko, Kochanie Ty moje :) I spojrz, ile dobrych osob potrafi wzruszyc sie losem mieszkancow tego przyjaznego domu opieki :) To napawa wielkim optymizmem Haneczko, to oznacza, ze swiat jest nadal piekny i na zawsze pieknym pozostanie. Wiem o tym przeciez :))
  Caluje, sle najpiekniejsze serdecznosci
  wszystkim, ktorzy wlaczaja sie do akcji
  i wszystkim, ktorzy tej akcji przyklaskuja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikolaja Wam posylam
   moje drogie dzieci.
   Spojrzcie w gore,
   tam na niebie
   jasna Gwiazdka swieci.
   A na dole, w Waszym domu
   koledy spiewaja
   i Aniolow wraz z Dzieciatkiem
   do serca wtulaja.
   Swiat jest piekny,
   bo serduszka dobre
   dzieci maja,
   a koledy Dzieciateczku
   dzisiaj zaspiewaja.
   "Lulajze Jezuniu,
   lulajze, lulaj,
   a Ty go Matulu
   w placzu utulaj ..."

   Usuń
  2. A to wiersz do antologii, czy na osobistą kartkę? Jeśli do antologii, to poproszę o tytuł wiersza.
   Prawdę mówiąc, już go zaksięgowałam w dokumencie do druku :)))

   Usuń
  3. Bardzo prosze wprowadzic to dzieciece "dzielko" do antologii z tytulem DZIECIOM :)
   Dziekuje serdecznie Elus :))

   Usuń
 27. Długo się zastanawiałem. Problem w tym, że jestem "wybitny" antytalent poetycki. Pomyślę nad czymś innym.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 28. Samozwańczy Komitet Redakcyjny informuje drogich Poetów i Poetki, że antologia zawiera 14 wierszy, które - po wydrukowaniu - zostaną udekorowane obrazkami trójwymiarowymi. Druk jutro tj. 1 grudnia. Tytuł antologii: od PRZYJACIÓŁ WIERSZE DLA ULI. Motto antologii: Niechaj Boga wielka moc spłynie w Świętą Noc. Wodawnictwo ROBÓTKA 2015.

  Może tak być?

  OdpowiedzUsuń
 29. Errata.
  Wydawnictwo nie wodawnictwo.:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Super !! ale się cieszę::))Jesteście dziewczyny WSPANIAŁE::))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danka, zapraszam do nnie. Zobaczysz, w jaką ładną niebieską - sukienkę Ciebie ubrałam na spacer.

   Usuń
  2. Byłam ...widziałam piękna jestem hihihihihih Dziekuję ::)))))

   Usuń
 31. WRÓCIŁAM po lekkich domowych zawirowaniach - zabieram się do roboty ,
  co obiecałam AUTOROM WIERSZY to będzie ... obiecuję
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Aniu odwiedziłam polityczny i coś skrobnęłam::))))

  OdpowiedzUsuń
 33. MIŁOŚĆ
  WIERSZ PANI ANNY.

  Zawsze podziw. Zawsze wdzięczność.
  Żaden inny wiersz nie oddaje tęsknoty
  nieotulonej za utraconym kresowym dziedzictwem.
  Utalentowany. Ponadczasowy. A. T

  Jak mam opisać tamten świat ?
  ulice, które są, a ich nie ma i okna
  których światło jest tylko wspomnieniem.
  poważnego żyda z poważnymi pejsami
  wesoły kapelusik grzecznej dziewczynki
  i buciki, co odliczają kroki do szczęścia.

  Jak mam opisać tamto szczęście ?
  małą zazulkę, co na duże zazule
  przyfrunęła zdziwiona ich pięknem,
  zachód słońca na woroniakach
  sady wiśniowe, jak panny niewinne
  i jary, co wojny zapomnieć nie mogą.

  Jak mam opisać tamten dom ?
  dziewczynkę ze śmieszną kokardą
  lalkę z warkoczem i konia z siodłem
  co zbyt duże dla małej dziewczynki.

  Jak mam opisać tamtą radość ?
  smak ciastek, najlepszych, od maćkówki
  zapach książek u zuckerkandla.
  zegarek z cyferblatem i śmieszne binokle
  pannę, co spiekła raka, westchnienie ułana
  i zakochane drzewa na kempie

  Jak mam opisać tamten czas ?
  niebo, co na przekór losowi błękitne
  srebrne cygara, pachnące fosforem.
  kromkę chleba z cebulą i płonące getto
  i królika rafała, co oczy miał czerwone
  i poszedł pod nóż w czasie głodu.

  Jak mam opisać tamten ból ?
  pospieszne rozliczenie z młodością
  kilka sprzętów, listy, kilka pamiątek.
  śpiew kanarka, co oszukał wojnę
  szum deszczu, miarowy stukot kół
  i mgłę, co rozstaniem na serce opada.

  Jak mam opisać tamten Złoczów …

  OdpowiedzUsuń