sobota, 1 lutego 2014

LAUS ALIT ARTES

pochwała karmi sztukę - mawiał Seneka
chwalmy więc zanim ząb czasu nie nadgryzie i kornik nie stoczy
Cuda wyczarowane ręka człowieka.
Talent, pasja, miłość.
Drewno malowane, drewno intarsjowane, drewno przepięknie złocone.
Różne gatunki drewna harmonijnie połączone ze sobą w cudowną całość..
Płaskorzeźba i ornament , w zasadzie trudno oddzielić od siebie te elementy bo przenikają się wzajemnie. Choćby ta kokardka - jeden powie, że to ornament a drugi, że właśnie płaskorzeźba.A jaka fantazyjna klameczka !.
Jak dobrze, na tym fragmencie, widać połączenia gatunków. Różnica kolorów to nie bejca ani farba, można sprawdzić w miejscach ubytków – drewno jasne i drewno ciemne, piękno koloru właściwe gatunkowi.Rokokowy konfesjonał - cacko. 

Drewniany, płaskorzeźbiony, złocony. Powinnam właściwie napisać: dawniej złocony. Do dzisiaj zachowały się z tego złocenia tylko niewielkie fragmenty. Część środkowa konfesjonału wsparta na charakterystycznych kolumnach kręconych. Powstał w lokalnym warsztacie rzeźbiarskim, w końcu osiemnastego wieku.Veni Creator Spiritus … 

Zamykam oczy i przenoszę się w tamten świat.Pod sklepienie płyną nuty gregoriańskiego chorału, pachnie kadzidło, mnisi bosymi stopami dotykają zimnej posadzki a grzesznicy szepcą ciche modlitwy.

Wydaje się, że zwisająca  materia głuszy i tak ciche szepty..
Otwieram oczy, wracam do rzeczywistości.
Obok drugi konfesjonał, też rokokowy, tylko ornament ma delikatniejszy i bardzo charakterystyczne elementy intarsjowane.
Taki ornament nazywany jest kogucim grzebieniem.

Intarsja. Kawałki jasnego drewna kunsztownie wmontowane w ciemniejsze tło albo odwrotnie, czasem każdy element z innego gatunku. Do kompozycji używało się drewna miejscowego: gruszy, orzecha i klonu, o niepowtarzalnych cechach kolorystycznych. Używało się też drewna egzotycznego - hebanu, palisandru, cisu i mahoniu
.
Tutaj widzimy jak  intarsja płaska potrafi być ciekawa i piękna.Wstawki z jaśniejszego, dodatkowo jeszcze podbarwionego jaśniej, drewna, obrysowane są ostrym czarnym konturem. Rysunek niemal graficzny.


      

Gapiłam się na nie i oczu oderwać nie mogłam.

Takie "rysunkowe" elementy niezmiernie rzadko można spotkać.
Przepiękne są te motywy zdobnicze w postaci scen figuralnych.
.
Prócz intarsji płaskiej pięknie eksponuje się intarsja reliefowa. Co to takiego? Intarsja reliefowa to połączenie wykładziny płaskiej i płaskorzeźby. Intarsja w Europie rozwinęła się właściwie w szesnastym wieku, w okresie renesansu. To, co pokazałam, to przykłady późniejsze, rokokowe, kiedy u nas ta sztuka zdobnicza była w pełnym rozkwicie.Jeszcze jedno cacuszko.

Rokokowy świecznik, pięknie barwione i złocone drewno, niestety, pokryte warstwą wtórnej farby. Całe szczęście, że farba naturalna , szkody większej nie poczyniła i da się z powierzchni łatwo usunąć. Dobry konserwator dzieł sztuki takie cacko do świetności doprowadzić spokojnie potrafi.Złocone motywy roślinne spływają niczym wosk,
kapiący z uroczystego paschałuOnomatopeja to to naśladowanie mową, czyli takie dobieranie wyrazów, by brzmiały jak głosy, czy zjawiska, które określają. A czy tu nie mamy do czynienia z czymś podobnym, tylko dotyczącym nie wyrazów a kształtów ? Tak mi się jakoś to porównanie samo nasunęło.
Magnis nominis umbra - cień dawnej świetności.


*

                     z przyjemnością  polecam  Malina M *                         

jeśli podobał Ci się ten wpis
to wejdź na liiil    i zagłosuj

101 komentarzy:

 1. o bu nie zamieścił się komentarz to jeszcze raz napisze:) Pokazujesz piękno zawarte w takich "prostych" rzeczach jak konfesjonał czy świecznik - śliczny kawałek sztuki i historii.
  Mi się podobają te "firaneczki z kokardka"i "rysunki graficzne" - śliczne
  Pozdrawiam Haniu Cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz oko Damianie - rzeczywiście w tym przypadku fantastycznie drewno "udaje " tkaninę i to nie szaty ale tkaninę samą w sobie. Ta kokardka to mistrzostwo.

   Usuń
 2. Witaj Haniu!
  Fajne zdjęcia. Miło mi, ze mamy oko na detale i potrafimy się nimi zachwycać. Ale my som kumple z branży... Kudy mnie do Ciebie.
  Pozdrawiam serdecznie i do się zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michałku - masz rację - my som kumple z branży od razu wyczułam , bo mam branżowego nosa. działamy w innych miejscach i beranżowo się uzupełniamy. Szkoda, że nie startowałeś - może by nasze blogi koło siebie się znowu ustawiły ...

   Usuń
 3. Cos zlego sie dzieje jakis psikus harcuje sobie w najlepsze.Piszę drugi raz bo musze to napisaćjak bardzo lubię takie wspaniałe ozdoby.Wszystkie przedmioty były pięknie zdobione,intarsjami ,złoceniami,rysunkami.Mam kilka takich starych pięknych przedmiotów z początku ub.wieku.Lubię na nie patrzeć-są takie piekne.W starych kosciołach jest magia,dostojnośc,tam sie czuje ducha historii dawnych lat,właśnie przez te piękne przedmiotyCo po nas pozostanie? Obawiam się,że nie wiele.Pozdrawiam serdecznie Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Halinko - świat pełen jest takich cudnych ozdób ... gnamy i w pośpiechu wiele nam umyka ale jak na chwilę staniemy, oczy szerzej otworzymy - i aaaach. Duch wyłazi i krzyczy - jestem, podziwiajcie. Lubimy pięknem się otaczać i delektować - to smak życia

   Usuń
 4. Cudeńka! Rozkosz dla oczu. Uczta dla duszy.
  Czy naszą współczesną sztuką też kiedyś ktoś będzie się tak zachwycał?
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co do tego czy naszą ktoś będzie się zachwycał to nie wiem - zależy chyba od tego, czy my sami się zachwycamy ....

   Usuń
 5. No to ja naszej Sztuk Restauratorce zadedykuję pewien rachunek w Autentyczny rachunek z archiwum xiążąt Czartoryskich, wystawiony za restauracyję kościoła świętokrzyskiego dla króla Stanisława Augusta, przez jednego z pobratymców po fachu sprzed dwustu lat:
  "1. Za przerobienie brody Bogu Ojcu złp 6,00
  2. Za konia pod świętego Jerzego złp 30,00
  3. Za trzy gołe dziewice dla św. Mikołaja złp 50,00
  4. Za skórę nową dla św. Augustyna złp 10,00
  5. Za skrzypce dla św. Wolfganga złp 6,00
  6. Za przyprawienie rogów Mojżeszowi złp 6,00
  7. Za wyczyszczenie św. Jadwigi z przodu i z tyłu złp 4,00
  8. Za dorobienie dziecka św. Elżbiecie złp 8,00
  9. Za dorobienie diabła pod św. Michała złp 7,00
  10. Za zalepienie dziury św. Barbarze złp 15,00
  11. Za wyzłocenie gałek św. Jackowi złp 1,00
  12. Za dorobienie ogona św. Duchowi złp 1,00
  13. Za dorobienie nogi św. Łazarzowi złp 2,00"
  Kłaniam nisko, stawek życząc większych i sukcesu w konkursie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autentyczny to jesteś ty. Zupełnie jak w TVN.

   Usuń
  2. Hi, hi Wachmistrzeńku - język konserwatorski figle płata a jak widać powyżej język radosny jest i do zmrużonego oka całkiem mu blisko. Teraz też w opisach do projektów czasem określenia dziwne dla patrzących z boku, się znachodzą.
   A co do ogona Ducha Świętego to na mojej fotografii widać, że prosi się o wyzłocenie. A w kosztorysie nikt nie napisze - złocenie płaskorzeźby Ducha Świętego, tylko złocenie ogona Ducha Świętego. Taki konserwatorski slang.

   Usuń
  3. Bardzo mi się podoba "zalepianie dziury św. Barbarze i "dorabianie" dziecka św. Elżbiecie". Cymesik:)))
   Język to WY macie radosny.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że czytasz Jantoni. Zawsze obiecuję sobie, że notka będzie zwięzła i syntetyczna ale jak wyciągam zdjęcia to chciałabym i to pokazać, i to, ijeszcze to ... no i jak zwykle jamnik wychodzi ... cierpliwości pewnie trzeba by całość przeczytać

   Usuń
  2. Gdy coś mądre
   i ciekawe,
   to przeczytam
   ma w mig, prawie.

   Usuń
 7. "Zatchło" mnie! Ciekawe jak to będzie wyglądało po renowacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kneziu - chyba szybko tego nie zobaczymy. Renowacja takiego świecznika to spory koszt. Przede wszystkim ratują tam to, co jest zagrożone. Na pierwszy rzut poszła konstrukcja więżby dachowej, która tak naciskała na mury, że się wieże zaczęły odchylać i rysa na elewacji była paskudna. Potem zrobili drenaż bo okazało się, że historyczny drenaż był cały poprzerywany, rury zarośnięte a woda waliła na fundanenty i wypływała przez posadzkę. Poten uratowano tynki teraz czas przyszedł na ratowanie bardzo cennych ołtarzy. Świecznikom a zwłaszcza konfesjonałom już teraz , po osuszeniu posadzki, nic złego się nie dzieje więc pewnie na swoją kolejkę długoooo poczekają.

   Usuń
 8. No tak, ślicznoty, ale gdzie??? Gdzie te piękne zabytki sie znajdują?? Czy znów niedostępne dla zwykłych ludzi? Napisz, gdzie odkryłaś te cuda, proszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a gdzież by się mogły znajdować ? oczywiście w Nowej Wsi. Kto je tam widzi zachodzi w głowę skąd na takiej wiosczynie takie cuda. Są i już. I dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł, by je do metropolii przenieść. Zabytek najcenniejszy jest in situ czyli w miejscu dla którego został stworzony. W niedziele otwarte a na codzień to zawsze wejść można, klucz u parafian. Ksiądz z tych, co uważają, że kościół ZAWSZE powinien być otwarty i był ale to straszne odludzie, niedalego granica, i od czasu jak podejrzane typy zaczęły się kręcić parafianie klucz mają i każdemu kto chce otwierają Można system zabezpieczający ale to koszt ogromny i skąd wziąć.

   Usuń
 9. Cudności pokazałaś. Zawsze podziwiałam wykonie bogatego zdobienia przedmiotów w dawnych wiekach.Ludzie mieli więcej czasu czy większą wrażliwość na piękno ?
  Twoja interpretacja zdobienia świecznika jest trafiona w dziesiątkę! Elementy roślinne kapią jak wosk! Bez wątpienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko zobaczyłam świecznik od razu pomyślałam - ale se się ta świeca długo i pięknie paliła. Ten, co rzeźbił musiał mieć taki zamysł bo przecież róże do góry zielonym są znaczy zwisają. A nie wiem, czy zwróciłaś uwagę na pierwszą fotkę . Ten sam motyw, wyszło spod tej samej ręki. widać, że konfesjonał i świecznik to "komplet.

   Usuń
  2. Racja, to komplet. Nadzwyczaj piękny komplet.

   Usuń
 10. Czy nie nudzą Cię przymiotniki typu: przepiękne, zachwycające, nostalgiczne, pełne dostojeństwa i unikalne? Nie da się inaczej ocenić tego co widzę Twoimi oczyma.
  Pozdrawiam przepięknie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w żadnym wypadku ! bez tych przymiotników zajmowanie się zabytkami jest pracą ale pasją w żaden sposób być nie może.
   Nudzą mnie przymiotniki - dizajnerski i zaje**sty. Bez nich zupełnie dobrze poruszam się w świecie sztuki ;o)

   Usuń
 11. Uczyłem się w swojej plastycznej szkole historii sztuki, ale o intarsji pierwszy raz słyszę (czytam). Dziękuje Haneczko za ten wykład. Dla mnie wszystko, co jest zabytkowe, to sacrum.Ech, zazdroszczę Ci .Pozdrawiam i idę zagłosować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomku , to są szczególne konfesjonały akurat do opowiadania o intarsji wyjątkowo się nadają. Wiesz - obiekt jako taki jest w rejestrze zabytków nieruchomych , wyposażenie w większości też, jako zabytki ruchome. Zawsze tak jest w przypadku zabytkowych kościołów ale niezmiernie rzadko zabytkiem ruchomym jest konfesjonał. W tym przypadku tak jest . dlaczego ? to chyba widać na pierwszy rzut oka

   Usuń
 12. Malinko,nie będę komentował,albowiem w kwestii zabytków jestem ciemny jak tabaka w rogu. Chcialem tylko zaznaczyć swą obecnosć..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Waszku - jaki ciemny !!!!
   zabytki to mój zawód pewnie dlatego trochę więcej wiem a że lubię, to pokazuję żeby oczy cieszyło. Wiem, że Twoje pewnie cieszy. Od tego piękno jest :-)

   Usuń
  2. Troll m_16 uważa to za zbędne "katolskie" meble dla " katotalibów", taki troll

   Usuń
  3. Falcon(?),wiesz,co znaczy pojęcie"troll"? To ty właśnie.

   Usuń
 13. Znowu wdzięczne detale i pełen elegancji opis. Lubię tu zaglądać. Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Laudate - najbardziej lubię właśnie detale ... życie składa się z chwil a obiekt z detali ... bez pojedynczego szczęścia i piękno to ogólne się rozmywa

   Usuń
 14. Klik dobry:)
  A czy godzi się, aby konfesjonały - takie cacka - wysłuchiwały paskudnych grzechów? Jeszcze jako mała dziewczynka uważałam, że konfesjonał powinien być siermiężny, z klęcznikiem z grochu. ;)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta racja.To najlepszy tez dowód, że konfesjonały budowano dla duchownych, a nie dla ludzi...

   Usuń
  2. a może na zasadzie kontrastu - im większe piękno tym bardziej szpetotę na wierzch wysadza i krzyczy - zobacz, a ty co !!!

   Usuń
 15. PS. A co? Na konkurs już lagę położyłaś, ha? W ramce z boku (której nawiasem mówiąc się nie ogląda, jeśli jest się zainteresowanym tylko notkami) informujesz: BIORĘ UDZIAŁ. I co z tego, że bierzesz, ha? Ojśśśśś Malina, Malina...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no coś Ty !!!
   robię akurat reklamę, ta dziwaczna malina pod komentarzami to tylko próba formatu. Wczoraj miałam gości bo imieniny mojej Mamusi, Perszing to ja nie jestem, przygotowanie przyjęcia swego wymaga. Dzisiaj druga tura więc uwijam się jak w ukropie. Grycelko - super mi podpowiadasz , zaraz tam wrzasnę :o)

   Usuń
  2. Imieninowe życzenia wszystkiego dobrego dla Twojej Mamusi.

   Wrzaskaj, wrzaskaj nad notkami, żeby było widać. Nie ma lekko. Nikt nie mówił, że konkurs jest lekki, hi, hi... Ale za to ile emocji i radochy,nie?

   PS.Nie zapomnij gościom zabrać komórki:)

   Usuń
  3. hi, hi - przy torcie zrobię intymną aluzję ...
   gorzej, że goście to w większości rodzina a rodzina, znając moje zamiłowanie do pisania o rodzinie, już SMSy powysyłała

   Usuń
  4. Nie każdy aluzju paniajet ;)
   Nie daj tortu, jak nie zagłosuje. Możesz zgonić na mnie, że takie zarządzenie wydałam. :)

   Usuń
  5. jako żywo - NIE DAM !!!

   Usuń
  6. nooo - poprawiłam dolną reklamę ... takimi krowami napisałam, że na dwa kilometry widać ;o)

   Usuń
  7. O! Oooo! Chyba już po torcie, bo o dwa oczka w górę blog się przesunął.

   Usuń
  8. Komentarze wpadają chyba do spamu.

   Usuń
 16. ...I miał rację Seneka... rację, która aktualna jest na wieki.:)
  Piękne dzieła pokazałaś nam Haniu! I choć to tylko magnis nominis umbra, to nadal jest czym oko nacieszyć.

  Moje Siostrzyce już powiadomione, co do Twoich 2 sławojek do sześcianu ;)... i dzwonić będą.

  Pozdrawiam serdecznie oraz życzę powodzenia! Twój bloog z pewnością zasługuje na wielkie wyróżnienie! Miłej niedzieli! Halszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Halszunie ... w cieniu dawnej świetności lubię się chronić i z cienia tę świetność na światełko ... na światełko ...

   Usuń
 17. Rzeczywiście cudeńka.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu - cieszę się, jak ktoś się cieszy oglądając :-)

   Usuń
 18. Haniu,
  WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA TWOJEJ MAMUSI...

  Twoje posty to prawdziwe wspaniałości.
  Haniu, zlikwidowałaś z lewej strony wejście do promowania?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lusiu kochana - zaraz Mamcię z całej siły ucałuję
   ---------------
   FAKTYCZNIE, PRZESTAWIŁAM NIECHCĄCY ALE JUŻ W PORZĄDKU caps

   Usuń
 19. Uczta, po prostu UCZTA się ludzie terminologii, wzornictwa, estetyki. poczucia piękna, historii sztuki, dobrej fotografii i...czego tam jeszcze?
  Gratulacje Haneczko i sukcesu w konkursie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sukces to ja już odniosłam i przerósł moje najśmielsze oczekiwania ... mówię tu o Waszym wsparciu o tym wszystkim co mnie teraz spotyka ...
   parafrazując modne powiedzenie - no sory, nie spodziewałam się takiej namacalnej i obecnej w tylu miejscach życzliwości

   Usuń
  2. Ot i cała Malinka!

   Usuń
  3. Namacalna życzliwość to niech się teraz na SMS'y przekłada, o! Jest konkurs i macać trzeba komórki, o!

   Usuń
 20. Z komentarzy dowiedziałam się , skąd te cacka przepiękne... Mnie zauroczył świecznik i jego zdobienia, róże jak żywe... W świecie widziałam podobne konfesjonały, robią wrażenie... Haniu, nie udało mi się dotrzymać słowa... dopiero przed chwila oderwałam się od domowych pieleszy... Mam nadzieję , że o szczegółach , co i jak... powiadomię w mailu i telefonicznie. Spróbuję zapromować i zajrzę niżej... dobranoc - Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu,nie martw..Głowa do góry!!!

   Usuń
 21. Haniu, zapromowałam , zaległości też. Zostawiam uśmiech - Krysia

  OdpowiedzUsuń
 22. Malinko - jestes jedna z nielicznych którym bezrobocie nie grozi !!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Sztuka domaga się pochwał.
  Haniu, wpadłam w dzień, właściwie to po adres do Danusi.
  nie wszystkich udało się w nocy odwiedzić nadrabiam w dzień...
  Miłego popołudnia dla Ciebie i p. Danusi - Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 24. Waszku , bardzo dziękuję za dobre słowa i serdecznie pozdrawiam - Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 25. Poza wszystkim, bo ten kościół już pokazywałaś, lubię czytać Twoje posty. Język to wy macie, że no;)))
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Cuda... cudnie opisane ! :) Przymiotniki nie są moją ulubiona częścią mowy, ale tu są w sam raz i na miejscu. "Dizajnerstwo" jest koszmarne.....
  Wiedźma z Wyspy

  OdpowiedzUsuń
 27. Wpadłam aby kolejny raz zobaczyć te cudeńka.
  Ślę serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Piękne cudeńka do oczyszczania duszy ładne i niespotykane serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Malinka to Malinka..A tak i już!!!

  OdpowiedzUsuń
 30. Ludzie kochani, głosujcie na bloga Maliny. Tak wiele osób tu zagląda, wszyscy chwalą i się zachwycają, wręcz słodzą i lukrują malinowe notki, a głosów w konkursie nie przybywa.
  To gdzie ten miłujący elektrorat, ha?
  Chyba zacznę warczeć :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...zagłosowane w dniu pierwszym:)

   Usuń
  2. Kneziu, a może licznik kulek się zaciął, bo to niemożliwe, żeby nie było jeszcze 4 kulki?

   Usuń
  3. Przecież znasz odpowiedź. :)

   Usuń
 31. W MALINACH
  etap II, głosy: ✺✺✺✺✺

  Podpisano: Wysoka Egzekutywa Niezależna

  OdpowiedzUsuń
 32. Cudeńka!
  Serdeczności:)
  Ps...do góry się pniesz i suuuuper :)!

  OdpowiedzUsuń
 33. Przepiękne, cudne, urocze...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, JaGo, że ten blog zasługuje na ogromną ilość SMS'ów?

   Usuń
 34. SERDECZNIE TYSIĄCKROĆ DZIĘKUJĘĘĘĘ

  OdpowiedzUsuń
 35. Malino, serdecznie dziękuję za polecenie mojego blogu. Buźka wielka. No, ale trzeb już złożyć broń. ;) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ANIU - ale KURA W MALINACH przejdzie do naszej historii ... i TO jest piękne

   Usuń
  2. Kura w Malinach to hit wszechczasów, o!

   Usuń
  3. oooooo - TAK !!!!
   a kto hit wymyślił ????
   autor ! autor ! autor !!!
   WIELKIE DZIĘKI

   Usuń
 36. Malinko - jak zwykle piękna notka. Jest tak piękna, że nie mogę zrozumieć tego 27 miejsca. Starałem się, by Ci pomóc. Nawet ukradłem telefon żony (nie, żebyś jej się nie podobała, ale jej nie obchodzi to całe blogowe "życie").
  Ale chociaż skończyło się na pierwszej turze, można mówić o sukcesie. Znalazłaś się w 7% najlepszych blogów w Twojej kategorii. Za sobą pozostawiłaś ponad 90% biorących udział w konkursie!
  Gratuluję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Leszku - czułam pomoc i poparcie i nabierałam dobrej energii ... a powiedż Żonie, że kradzizone tym razem utuczyło :-) trzy kulki to był w zeszłym roku, dla mnie szklany sufit :-)

   Usuń
 37. Malinko! Gratulacje, to bardzo, bardzo wysokie miejsce. Wszystkie doświadczenia przy okazji zdobyte chyba bezcenne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O - tak doświadczenia bezcenne ! szczególnie doświadczanie życzliwości i pasji, z jaką mnie promowaliście

   Usuń
  2. hi, hi - chyba teraz zamiast "o kurcze !" będę mówiła "o kura w malinach !"

   Usuń
  3. A co na to kogut? :)))

   Usuń
  4. kogut na to jak na lato :-)

   Usuń
 38. HANIU !!!!
  TAK SIĘ CIESZĘ !!!Z SERCA GRATULUJĘ !!!!
  POZDROWIENIA !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lusiu kochana - pamiętasz Twój post o mnie ... ja zapamiętałam na zawsze

   Usuń
  2. Och... ? kochana- Gender kochana... i do przodu ...

   Usuń
  3. Waszku - a Tobie co ???

   Usuń
  4. Przepraszam,Malinko..Czasami coś palnę"po pijaku".a potem czytam i wstyd okrutny. A niech to!

   Usuń
 39. Malinko - dziękuję Ci z całego serca za wszystko co dla mnie zrobiłaś. Gratuluję świetnego wyniku!

  OdpowiedzUsuń
 40. Brawo, Malinko, znakomity rezultat! Kulki kulkami, a ile nowych znajomości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Tetryku ... to właśnie ta piękna strona konkursu :-)

   Usuń
 41. Oj Malinko,ale się u Ciebie gęsto zrobiło,niczym na Fajw Avenua w N. Yorku!!!-:)))

  OdpowiedzUsuń
 42. Rzeźba... ten rodzaj pracy twórczej. Hm. Twój wpis rzeźbił mi w myśli tylko jedno zdanie. Może nawet takie, którego dawno szukałam. Takie które znałam. Nie najważniejszym jest co przyjąć, ważniejszym co odrzucić :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację Tereniu ... hmmm - na tym polega praca koncepcyjna architekta ... najpierw pomysł a potem ten pomysł, jak cebulę, obiera się z rzeczy zbędnych ...

   Usuń
 43. co szambo na tym blogu

  OdpowiedzUsuń