Nie zgadzam się, żebyś tak ot, sobie poszedł ... poszedł na zawsze !
a jeszcze kilka dni temu tutaj żartowałeś, jeszcze z Komentariatem obchodziliśmy u Ciebie Andrzejki.
Nasz sympatyczny blogowy kolega Klaterek, czyli Art Klater, czyli Andrzej Skupiński - dziennikarz, aktor, satyryk ... Literat znakomity, literacką profesję, słowami Naruszewicza, tak oto malujący :
"Ostatnie-to rzemiosło, co prócz sławy kęsa,
Nic nie daje autorom ni chleba, ni mięsa
I żyć każe sposobem prawdziwie uczonem:
Wodę łykać, a wiatrem żyć z chamaleonem."
I żyć każe sposobem prawdziwie uczonem:
Wodę łykać, a wiatrem żyć z chamaleonem."
.
warto było tam bywać !
Klaterku - już nie przeczytam - "buziule", nie uśmiechnę się do wesołego komentarza, nie odczytam ironii, nie wyślę Ci świątecznej kartki, chociaż wypisałam ... już mogę tylko wspominać i zamknąć w sercu, w specjalnej zakładce z napisem - "BĘDĘ PAMIĘTAŁA". Będę Klaterku, masz to jak w banku !
Nie zapomnę, jak chciałeś, byśmy zrobili film o mojej kresowej rodzinie, wiem, to tak z wrodzonej kurtuazji, ale mnie na prawdę było tak miło ... A wywiad ! Taka byłam dumna, że oto prawdziwy literat zechciał taką zwykłą Malinę u siebie przedstawić ... Powtórzę tutaj ten wywiad ... NA PAMIĄTKĘ Klaterku, powtórzę w całości ...
*
WPUSZCZONY W MALINY
Klaterku - już nie przeczytam - "buziule", nie uśmiechnę się do wesołego komentarza, nie odczytam ironii, nie wyślę Ci świątecznej kartki, chociaż wypisałam ... już mogę tylko wspominać i zamknąć w sercu, w specjalnej zakładce z napisem - "BĘDĘ PAMIĘTAŁA". Będę Klaterku, masz to jak w banku !
Nie zapomnę, jak chciałeś, byśmy zrobili film o mojej kresowej rodzinie, wiem, to tak z wrodzonej kurtuazji, ale mnie na prawdę było tak miło ... A wywiad ! Taka byłam dumna, że oto prawdziwy literat zechciał taką zwykłą Malinę u siebie przedstawić ... Powtórzę tutaj ten wywiad ... NA PAMIĄTKĘ Klaterku, powtórzę w całości ...
*
WPUSZCZONY W MALINY
czyli wywiad Klaterka ze mną
Sądzę, że obecny tu Szanowny Komentariat da się wpuścić w maliny, tak jak to szczęśliwie zdarzyło się staremu Klaterowi. Zatem do adremu:
1. Mój nick Art Klater to fonetyczny zapis angielskiego wyrażenia „art clutter”, co można przetłumaczyć jako „artystyczny rozgardiasz” Jaka jest geneza Twego – Malina M.?
Z moim nickiem sprawa nie jest tak prosta. Miałam aż trzy różne nicki. Pierwszy nick, jakim posługiwałam się na forach i blogach, to – "wstrętny liberał" .Taki prowokacyjnie przekorny nick. To były czasy, kiedy zaczynały wykluwać się terminy: "prawdziwy Polak", "prawdziwy katolik". A ja to niby kto?!
Pierwszy blog, na który w życiu trafiłam, to był blog Lecha Wałęsy, Nie miałam pojęcia na czym blogowanie polega, naciskałam linki osób, które tam mądrze komentowały i tak trafiłam na blogi Tomasza i Krystyny, jak się potem okazało, dwójki polonistów. To oni namówili mnie na założenie własnego bloga, zaprotestowali jednak stanowczo przeciwko wstrętnemu liberałowi, Tomasz nadał mi nick Miła Liberałka a Krystyna nick Biruta, z połączenia tych dwóch stworzyłam sobie nick Biruta M Liberałka i pod tym nickiem pisałam kilka lat.
Miałam blog w Onecie. To był taki trochę nietypowy blog, refleksje na temat życia pisane przez pryzmat historii fiołkowej świnki Violuni (emoticon) i świerszcza Waldemara.
Na tym blogu nie poruszałam tematów politycznych. Pewnego razu trafiła do mnie miła starsza Pani, starsza o kilka lat od mojej Mamy. Zaprzyjaźniłam się z Panią, bo mam sentyment do starszych ludzi. I pewnie do dziś byłabym Liberałką, gdyby Pani owa nie trafiła na polityczny blog mojej koleżanki. Wtedy zaczęła się jazda. Pani wyczytała tam, że lubię Premiera Tuska. Epitety na temat mojej inteligencji to mały pikuś, Pani zaczęła mi pisać, że ją obrażam takimi wpisami, że lubiąc premiera pluję ma jej przeszłość powstańczą , każda moja, nawet najdrobniejsza, wzmianka o PO doprowadzała Panią do pasji.
Przestraszyłam się. Nerwy w tym wieku to zabójca a czy ja nie mam dość własnych kłopotów, żeby brać na sumienie starszą osobę. Powoli przestałam pisać u siebie. Komentowania politycznego, na znajomych blogach, nie potrafiłam sobie jednak odmówić. Zmieniłam więc nick i zaczęłam świadomie robić błędy ortograficzne. Żeby trudniej było mnie rozpoznać wybrałam sobie najbardziej badziewiasty nick, jaki mi przyszedł do głowy czyli Malina a że Malin w blogosferze jak psów to dodałam sobie, do tego tortu, jeszcze dwie wisienki, czyli M i gwiazdkę - tak powstała Malina M*. Żeby uwiarygodnić postać po pewnym czasie stworzyłam nowy blog. Tytuł sam mi się narzucił - „w malinach” Blog miał być prowizorką. A że na świecie nic trwalszego od prowizorek to przyzwyczaiłam się i do nowego miejsca, i do nieszczęsnej Maliny . Po dłuższym czasie, jak już Pani zapomniała o moim istnieniu, przyznałam się wszystkim znajomym do mistyfikacji. Na blogach jestem więc teraz i Maliną i Hanią (to zdrobnienie od Anny, czyli od mojego prawdziwego imienia). Nawet, muszę przyznać, Malinę polubiłam.
.
2. Wiele osób, niezależnie od wieku, stwierdza: polityka mnie nie interesuje. Jak ty ustawiasz się do polityki jako społecznej aktywności?
Polityka to jest coś, co mnie pasjonuje i wciąga już od dosyć dawna. Jestem, jak na kobietę, bardzo rozpolitykowana. Dyskutuję na forach i na fejsie, ale bezpośrednio nie biorę udziału w politycznej działalności. Uważam, że politykę musi się uprawiać z pasją, a co za tym idzie trzeba się jej poświęcić.
Mam ważniejsze pasje, mój zawód pochłania mi wiele czasu i zapału a na dodatek jestem bardzo przywiązana do życia rodzinnego, właściwie to ono jest dla mnie najważniejsze. Nie da się pogodzić trzech rzeczy. Pogodzenie dwóch jest już rzeczą trudną a nie chcę, będąc do wszystkiego, być do niczego. Moja polityczna działalność ogranicza się tylko do pisania na politycznym blogu krótkich satyrycznych tekstów, ilustrowanych politycznym fotomontażem .
.
Te fotomontaże to mój konik, przypadkowo, robiąc plakat, spróbowałam zmontować coś sobie. Teraz bawi mnie kombinowanie osób, miejsc i sytuacji i dobieranie do tego odpowiednich słów. Te moje polityczne fotomontaże, puszczone w wirtualny obieg, żyją swoim życiem. To mój wkład w politykę. Myślę, że żart i śmiech to mocna broń, zwłaszcza teraz, kiedy wszelkie granice słowne zostały przekroczone. Potwarz, obelga i oszczerstwo nie robią wrażenia, ale wyśmianie chyba jeszcze tak, myślę, że im delikatniejsze tym działa mocniej. Ale może się mylę.
3. Jakie są twoje ulubione beletrystyczne lektury?
Ma być zgodnie z prawdą więc odpowiem bez owijania w modne, bawełniane ciuszki : książki do których często wracam i o których myślę w najdziwniejszych sytuacjach życiowych to: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Mały Książę”, "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, to te dobrze znane, z mniej znanych to „Rapsodia Świdnicka” Władysława Jana Grabskiego i przejmująca powieść Denise Legrix, „Taka się urodziłam”. Do tej książki wracam w często, pomaga mi wziąć się w garść i bez marudzenia pójść do przodu. Uwielbiam też kryminały Agathy Christie i Joanny Chmielewskiej. A poza tym, to ja jestem pies na poezję. Mistrz Gałczyński z jednej strony a Roman Brandstaetter z drugiej. O całym środku nie powiem, bo opowieści nie skończę.
4. Czy Twoje wykształcenie i wykonywany zawód rozwijają bezpośrednio Twój niewątpliwy literacki talent?
Talent to zbyt wielkie słowo, prędzej zamiłowanie do pisania. Od małego uwielbiałam czytać, biegałam do biblioteki i znosiłam do domu, co się dało. Rodzice trochę studzili ten mój dziki zapał, bo oczy mam bardzo kiepskie … ale od czego spryt, latarka i kołdra.
W szkole nie wybrałam jednak klasy humanistycznej, poszłam do matematyczno-fizycznej, bo to matematyka była dla mnie królową nauk, zresztą jest do dzisiaj. Teoretycznie powinnam nabawić się rozdwojenia jaźni latając z kółka matematycznego, na kółko polonistyczne, zahaczając po drodze o scenę i szkolny kabaret. Chciałam zostać reżyserem teatralnym ale doszłam do wniosku, że z czym do gościa, szans nie mam. Jedynym zawodem, jaki wtedy, według mnie, łączył przedmiot humanistyczny ze ścisłym, czyli polski z matematyką, to była architektura, a że rysować i fantazjować lubiłam od dziecka to zostałam architektem. Potem jeszcze trafiła się okazja urywania z pracy, kosztem wyjazdów na uczelnię, więc dorobiłam sobie podyplomowe studium z konserwacji zabytków.
Zafascynowanie architekturą, a zwłaszcza zabytkami, przyszło dopiero kilka lat po studiach, kiedy zaczęłam samodzielnie projektować. Czy ten zawód rozwija moje zamiłowanie do pisania ? TAK - po trzykroć TAK.. Po pierwsze zabytki, zwłaszcza obcowanie ze z ludźmi, którzy konserwacją się zajmują. To zwykle pasjonaci o ogromnej wiedzy. Wyobraźcie sobie jak, współpracując ze swoim dawnym profesorem, chodzę po gotyckich piwnicach a on opowiada, opowiada, opowiada pięknym językiem. Dotykam wilgotnej, wapiennej zaprawy i widzę to, o czym mówi. Widzę ręce, które wyrabiają wielkie gotyckie, porowate cegły, widzę dłuto, które delikatnie wchodzi w kamień.
.
Architekci często myślą obrazami a potem te obrazy opisują, z czasem coraz łatwiej dobrać słowa a wtedy „odpowiednie dać rzeczy słowo” sprawia przyjemność. Kiedy pracuję nad obiektem zabytkowym zaczynam od źródeł, czyli od historii. W archiwach, u Konserwatora Zabytków, można trafić na perełki. Po drodze wyczytuję więc i odnajduję niewiarygodne materiały, które aż proszą się o opisanie. Tak sobie czasem myślę, że taka, na przykład, mumia kota, umieszczona w suficie, nad łożem pani hrabiny, godna jest opisania. Czasem myślę sobie, że tyle ciekawych rzeczy w czasie projektowania odkryło się w zabytkach, że warto komuś o tym opowiedzieć, szkoda, żeby tak w niebyt pofrunęło. Warto zainteresować ale do tego nie wystarczy zwykłe podanie faktu więc staram się wprowadzić trochę humoru. Żeby ożywić nudne wywody , muszę też kombinować określenia, którymi da się obrazowo zastąpić określenia fachowe, usiłuję, za pomocą słów, obrazek techniczny, wektorowy, zamienić w plastyczną fotografię. Czasem może się udaje. To by było po pierwsze. Po drugie, to oprócz ratowania zabytków, tworzę projekty nowych, własnych obiektów, a przy tych projektach nie tylko rysuję i liczę, również piszę i to sporo. Opis techniczny liczy zwykle dwadzieścia do trzydziestu stron. Jest pisany językiem suchym, technicznym, bardzo precyzyjnym, ale jedna strona opisu jest odmienna. Jeden z punktów nosi tytuł „opis rozwiązania projektowego” przekładając na normalny język – „co poeta miał na myśli” W tym punkcie to muszę rozwinąć wszystkie swoje umiejętności pisania, żeby przekonać do rozwiązania, muszę często karkołomne słowne figury wyczyniać, żeby pogodzić rzeczy teoretycznie nie do pogodzenia, muszę tak opisać swoje „dzieło” by konserwator zabytków nie dostał zawału, pożarnik nie miał ochoty mnie zamordować a inspektor sanitarny, na wstępie, nie wyrzucił projektu do kosza i żeby wszyscy jakoś dali się przekonać do wzajemnych ustępstw.
.
Uwierzcie – takie słowne lawirowanie i kombinowanie rozwija zmysł „pisarski” i z czasem „lanie wody” staje się coraz łatwiejsze. I jeszcze coś – mój zawód wymaga umiejętności sprzedania własnych koncepcji, bez tego nie da się w tym zawodzie istnieć. Pomijam przetargi, ale konkursu bez słownego roztaczania własnych wizji wygrać się nie da, innymi słowy bez „wprawek literackich” cieniutko by było.
.
I wreszcie po trzecie – mój zawód wymaga umiejętności fotografowania. Robiąc zdjęcia techniczne czasem łapię w obiektywie jakiś moment, który mnie zachwyci , potem mój zachwyt ubieram w słowa. Ja jestem wzrokowcem często myślę obrazami, moje notki zwykle są komentarzem do fotografii, rzadziej zdjęcia bywają ilustracją tekstu.
5. Czym jest dla Ciebie blogowanie (np. pasją,, odmianą życia towarzyskiego, po prostu zabawą itp.) i czego oczekujesz od swych komentatorów?
Blogowanie to, z jednej strony, odskocznia od pracy i codzienności, przeniesienie w inny świat. Kiedy tak sobie popracuję nad opisem technicznym do projektu, jak w głowie zalęgną się dziesiątki terminów technicznych, jak zmęczy mnie uważanie na każde słowo i oglądanie go dziesięć razy, ze wszystkich stron, to mam ochotę wejść na blog i fruuuuuuu - odfrunąć w abstrakcję albo napisać wierszyk o pijanym płocie, albo zamyślić się nad poetyckim zdjęciem.
Z drugiej strony - blog to świat, w którym spotykam przyjaciół, takie dopełnienie przyjaźni z realnego świata. Cieszy mnie poznawanie ciekawych ludzi, zaglądanie do ich świata przez dziurkę od klucza. Czasem przyjaźń idzie dalej i sobie pomagamy. To jasna strona wirtualnego świata.
wirtualnie wiruję z Tomkiem
Poza tym – lubię zabawę słowem. Lubię też opowiadać o swojej pasji i do świata zabytków przyciągać, najbardziej opornych i najmniej do staroci przekonanych.
A czego oczekuję od odwiedzających? Że się uśmiechną, kiedy piszę żartem, że przystaną na moment nad refleksją i podzielą się swoją myślą, że napiszą, co myślą o tematach kontrowersyjnych, pokłócą się ze mną, nawet, że mi nawtykają od naiwnych pensjonarek ale nie przejdą obojętnie. Jeśli to, co piszę jest obojętne to jaki sens pisania? Nie oczekuję, w żadnym wypadku, potakiwania ani zgadzania się. Świat jest ciekawy jak oglądamy z lotu ptaka i z żabiej perspektywy. Jest jeszcze ciekawszy kiedy te perspektywy się nakładają, wtedy patrzenie wprost staje się chyba i łatwiejsze i bardziej prawdziwe. Nie obrażam się za krytykę chociaż, przyznaję, jak lwica walczę o swoje. Nie wzruszają mnie wyznania typu „ty POwska mendo, żebyś zdechła” ale dotykają drwiny z wiary. Chociaż czasami jadę po bandzie, zwłaszcza w polityce, to nigdy nie robię pewnych rzeczy – nie drwię z wiary, nadziei i miłości ani z braku wiary, braku nadziei czy braku miłości.
.
Dziękuję Klaterku
DZIĘKUJĘ !
*
Malina M *
Bardzo SMUTNA WIADOMOŚĆ.Dzisiaj jeszcze wpisałam życzenia Andrzejkowi,nie czytając wyżej komentarzy...Kiedy mi powiedziałaś Aniu ,że Andrzej nie żyje,to jakby ktoś oblał mnie wrzątkiem.Nie byłam z nim tak zżyta na blogu, jak Ty.Mniej bywałam ,ale znałam Andrzeja już od dawna.
OdpowiedzUsuńZ pewnością tam gdzie teraz jest,będzie dalej robił to ,co robił.I zaglądał do nas.
SPOCZYWAJ W SPOKOJU ♥
Smutny dziś ten ranek
OdpowiedzUsuńjak jasna cholera,
bo wieść poszła w eter
nie ma już Klatera
Piękny, a jednocześnie tak smutny post. Cudownie napisałaś, jest mi bardzo przykro. Przytulam całym sercem.
OdpowiedzUsuńWitaj Malinko.
OdpowiedzUsuńFajny wpis, choć smutny.
Niestety, nie znamy dnia, ani godziny...
Każdy z nas kiedyś odejdzie z tego łez padołu.
Pozdrawiam serdecznie.
Michał
TO JUŻ NIE BĘDZIE JAK BYŁO.
OdpowiedzUsuńPIEWCA ŚLĄSKIEJ MOWY ODSZEDŁ.
NIE WYPEŁNIONA PUSTKA.
NIE ZDĄŻYŁ STWORZYĆ EPOSU O KRESACH.
WYWIAD RZEKA JEMU POMNIKIEM.
ROZUMIAŁ KRESY I MIŁOŚĆ PANI ANNY
DO UTRACONEGO DZIEDZICTWA.
ŚLĄSKOŚĆ I KRESOWOŚĆ SPLATAŁ DOBRYM SŁOWEM.
ŻYCZLIWYM ŻARTEM.
BIEZPIECZNIE BYŁO PRZY NIM
ŚLĄSKOŚĆ WSZCZEPIAŁ W NASZE SERCA.
NIE BYŁO PANI ANNO ! PANI
PRZY NIM, GDY STANĘŁO JEGO SERCE,
BYĆ MOŻE RUSZYŁOBY POD NACISKIEM PANI DŁONI.
Z NADZIEJĄ NA TRWANIE Z NAMI.
A. T
Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale świat już nie jest taki sam...
OdpowiedzUsuńPiękne epitafium, Malino:-)
Do mnie jeszcze to wszystko nie potrafi dojść. To jeśli ja tak mam, to rodzina ma sytuację taką, że nawet nie ma sobie co wyobrażać.
OdpowiedzUsuńSądzę, że Andrzeja wiele osób będzie jeszcze długo pamiętało. A jeśli rodzina nie usunie bloga (w sumie chyba można taką opcję założyć) to ta pamięć może jeszcze dłużej trwać.
Dziś miałem z kolei Wigilię wydziału. I było jeszcze milej niż na tej firmowej.
Pozdrawiam!
Ech !
OdpowiedzUsuńA Tuwim dowiadując się o smierci przyjaciół zwykle powiadał:
„Nie wiem, co się na tym świecie porobiło. Zaczynają umierać ludzie, którzy nigdy dotąd nie umierali”,
A ten znów nie z gruszki i pietruszki
UsuńNiestety, wyroki losu nie podlegają apelacji...
OdpowiedzUsuńMalinko, Andrzej by na swój sposób skomentował to twoje wspomnienie, ja - po prostu dziękuję za ten wpis. Za wspomnienie Klaterka i za to, że tyle się przy okazji o tobie dowiedziałam. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuń"Jak myśl sprzed lat,
OdpowiedzUsuńJak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma" [Czerwone Gitary].
PAMIĘĆ o tych, Którzy odeszli. Pusty talerz na wigilijnym stole
stawiany jest dla wędrowca, lecz mnie on bardziej nasuwa skojarzenie,
wspomnienie- Tych, Których już z nami nie ma, a za Którymi bardzo tęsknię.
Przygodnemu wędrowcowi, jeśli by do nas trafił, postawimy pełny a nie pusty talerz.
Takie jest życie. Ale czy tak samo ma być w wirtualu?
OdpowiedzUsuńKlaterka nie da się zastąpić, ani zapomnieć.